Polki i Polacy są niesamowici – a wszystkich łączy nasza flaga. 2 maja i Ty pomaluj świat na biało i czerwono. Wywieś flagę, zrób zdjęcie i oznacz #mojaflaga!
2 maja 2023 – Dzień Flagi RP
Polska to historia, którą warto się dzielić! W spocie zapraszającym do wywieszenia flagi z okazji Dnia Flagi 2 maja mówi o tym znawca historii Polski – Richard Butterwick-Pawlikowski. Brytyjski historyk, badacz dziejów Polski i Litwy, podkreśla jak niesamowici są Polacy, którzy po latach zaborów i zniszczeń wojennych odrodzili się jako wspólnota. Towarzyszą temu zdjęcia z Warszawy, znane polskie obrazy z kolekcji muzealnych i świętujący rodacy w strojach ludowych.
Krótkim spotem Biuro „Niepodległa” już po raz kolejny zaprasza do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia biało-czerwonej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Aby do niej dołączyć wystarczy wyeksponować flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga. Świętujmy razem!
#mojaflaga – pomalujmy świat na biało i czerwono!
Jeden z obrazów, który pojawia się w spocie, „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” Jana Matejki posłużył za tło plakatu akcji #mojaflaga w 2023 roku. Jeżeli chcesz zachęcić innych do wzięcia udziału, plakat w wersji do druku jest dostępny w sekcji załączników. Szukajcie nas na antenach tv i w przestrzeniach miejskich w całej Polsce!
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to święto ustanowione w 2004 roku. 2 maja Polki i Polacy malują Polskę i świat na biało i czerwono – jest to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Prosty gest wyeksponowania flagi podkreśla naszą narodową wspólnotę i pozwala każdemu być ambasadorem polskości. Co roku w akcję #mojaflaga włączają się sportowcy, artyści i lokalni działacze. Flagę można uszyć samodzielnie, kupić, przygotować z dziećmi z papieru. Dołącz do akcji #mojaflaga!
Wywieś flagę i świętujmy razem!
Spot „Polska to historia, którą warto się dzielić!” zaprasza do udziału w akcji Biura „Niepodległa” #mojaflaga.
Jak dbać o polskie symbole narodowe? Czy flagę należy prasować? Jak się zachować podczas odtwarzania Mazurka Dąbrowskiego? „Póki my żyjemy” czy „kiedy my żyjemy”? Odpowiedź na te pytania w trzech krótkich wskazówkach umieszczono na przyjaznych planszach o symbolach narodowych do pobrania. Godło, flaga i hymn towarzyszą mieszkańcom Polski codziennie w szkołach, urzędach czy podczas wydarzeń sportowych. Biuro Programu „Niepodległa” zachęca do dbania o polskie symbole narodowe.