pl_portal.jpg
baner-artvector.jpg
baner-canalcluster.jpg
baner-intcanalpromo.jpg
baner-polskiład.png
baner-czystepowietrze.png
baner-poryby.png
baner-kgw.jpg
baner-katalogimprez.gif
b1.png
b2.png
b3.png
b4.png
baner-biblioteka.jpg
baner-kalendarz.jpg
baner-odpady.jpg
a3.jpg
baner-esesja.jpg
rcl.png
cyfrowy urząd baner.png
obywatel_slider.jpg
Mikroporady.jpg
Twoj_e-PIT_baner.png
logo.png
               
 
Odsłonięcie pomnika „Twórców Kanału Augustowskiego”
04-10-2023 Jacek Nasewicz
Powrót
Drukuj
PDF
Zgłoś
nieścisłość

W dniu  3 października 2023 r., odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika „Twórców Kanału Augustowskiego”, składającego się z postaci gen. Ignacego Prądzyńskiego - głównego architekta szlaku wodnego  oraz księcia Ksawerego Druckiego Lubeckiego – pomysłodawcy budowy Kanału Augustowskiego.

W uroczystościach wzięli udział m.in.: Marek Komorowski – Senator RP, Mieczysław Baszko – Poseł na Sejm RP, Wiesława Burnos – członek Zarządu Województwa Podlaskiego, radny wojewódzki Bogdan Dyjuk oraz przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Placówki Straży Granicznej w Płaskiej, Nadleśnictw, samorządów lokalnych oraz młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Płaskiej. Odsłonięcie pomnika poprzedziła Msza Święta w Kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Płaskiej w intencji społeczności Gminy Płaska, zaś po przemówieniach zaproszonych gości, dr Maciej Ambrosiewicz przedstawił laudację na cześć Twórców Kanału Augustowskiego.

 Pomnik przedstawia odlane w brązie rzeźby 2 postaci (o wielkości  ponad 230 cm), ustawione na cokołach oraz tablice z informacją. Pomnik usytuowany został w centrum Płaskiej, nieopodal Kanału Augustowskiego. Projekt rzeźby wykonał artysta rzeźbiarz Marek Maślaniec, absolwent ASP im. Jana Matejki w Krakowie, autor wielu rzeźb i pomników w Polsce i za granicą. Pomnik jest formą upamiętnia budowniczych Kanału Augustowskiego, który był zaprojektowany przez polskich inżynierów, wykonany siłami polskich robotników i sfinansowany z pieniędzy polskiego podatnika. Budowa Kanału Augustowskiego była największą inwestycją Królestwa Polskiego, stanowiącą pionierskie przedsięwzięcie inżynieryjne.

Serdecznie dziękujemy Samorządowi Województwa za wsparcie budowy pomnika „Twórców Kanału Augustowskiego”. Koszt budowy pomnika został prawie w całościsfinansowany z dotacji udzielonej przez Województwo Podlaskie na ten cel, w wysokości 260 000,00 zł.

Upamiętnienie twórców Kanału Augustowskiego to jeden z głównych punktów obchodów jubileuszu 200-lecia rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego. Pomnik będzie pełni funkcję edukacyjną, ale również turystyczną, gdyż wkomponowany będzie w planowaną inwestycję budowy „Panoramy Kanału Augustowskiego”, polegającą na zagospodarowaniu terenu w otoczeniu plaży gminnej w Płaskiej nad jeziorem Orle. Przy pozyskaniu środków zewnętrznych, w kolejnych etapach zostanie wykonany: ciąg pieszy z piaskowca ze żłobieniem nawiązującym do mapy Kanału Augustowskiego, oświetlenie, monitoringu, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, miejsca parkingowe, mała architektura, nasadzenia zieleni niskiej i wysokiej. Inwestycja zakłada wykreowanie publicznej przestrzeni opartej na zasadzie kameralnego wnętrza urbanistycznego – miejsca spotkań i wypoczynku. Inwestycja ma na celu  rozwój przedsiębiorczości lokalnej związanej z branżą turystyczną i okołoturystyczną.

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
PDF
Zgłoś
nieścisłość