b1.png
b2.png
b3.png
b4.png
baner-biblioteka.jpg
baner-kalendarz.jpg
baner-odpady.jpg
a3.jpg
baner-esesja.jpg
rcl.png
cyfrowy urząd baner.png
obywatel_slider.jpg
Mikroporady.jpg
Twoj_e-PIT_baner.png
logo.png
               
 
Trasa nr 2 - PĘTLA przez KUDRYNKI
27-08-2014 Administrator
Powrót
Drukuj
Pdf
Zgłoś
nieścisłość
 
TRASA NR
PĘTLA przez
KUDRYNKI
RUDAWKA – binduga KUDRYNKI – 
– KUDRYNKI – RUDAWKA
2
Długość:
3,5 km
Czas przejścia:
1,5 h
Czas przejazdu rowerem:
0,5h

Opis trasy i zdjęcia: Adam Parzyszek, Jarosław Pytlak, Maciej Suchmiel

    Trasa dobra na krótki spacer. Bardzo łatwa pod względem orientacji w terenie.
Nie ukazuje zbyt wielu walorów przyrodniczych okolic Rudawki, lecz latem stwarza okazję wykapania się w Kanale, zaś jesienią zbierania grzybów. Doskonała na zimową wycieczkę na nartach biegowych.

 
OPIS TRASY:

Z Bazy Terenowej Fundacji „Harcerska Wola” w budynku dawnej szkoły w Rudawce wyruszamy w kierunku zachodnim, asfaltową drogą przez wieś. Po przejściu ok. 600 m mijamy kaplicę i podążamy dalej asfaltem w kierunku wsi Gruszki. Około 700 m dalej, obok pomalowanego na brązowo rozdwojonego pnia skręcamy w prawo, w drogę odchodzącą ku północy (1,3 km). Już po kilkunastu krokach po lewej stronie możemy podziwiać piękną starą sosnę o bardzo oryginalnym pokroju [1]. Około 200 metrów dalej, na pierwszym rozwidleniu porzucamy główny trakt, skręcający tutaj na zachód, i zagłębiamy się w leśną drogę wiodącą prosto ku północy. Ona doprowadza nas do rozległej polany, która kiedyś pełniła funkcję bindugi, czyli miejsca, w którym spławiano do wody pnie ściętych drzew
(1,8 km).

Obecnie Binduga Kudrynki sporadycznie pełni funkcję lokalnego miejsca wypoczynku okolicznych mieszkańców. My również możemy skorzystać z drewnianych stołów [2] i urządzić sobie mały piknik, a nawet ognisko. Zaleta tego miejsca jest też łagodne zejście do wody, które latem można wykorzystać do kąpieli.

Z bindugi ruszamy wyraźną drogą leśną ku wschodowi, by po 400 metrach dotrzeć do wsi Kudrynki, obok pięknego, zabytkowego domu operatora śluzy, ocienionego (latem) przez ogromny klon [3]. Stąd możemy zrobić wypad w lewo, aby obejrzeć lśniącą nowością, ale jednak w pełni zabytkową (do rekonstrukcji użyto oryginalnych materiałów)
Śluzę Kudrynki [4] (2,2 km).

Z rozstajów przed domem operatora śluzy udajemy się w kierunku południowym przechodząc drogą szutrową pośród starych zabudowań Kudrynek. Na skraju wsi mijamy skrzyżowanie z drogą odchodzącą w prawo (2,7 km), a następnie, po kolejnych kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo, w stosunkowo mało widoczną drogę leśną. Ona doprowadza nas najpierw do pierwszych zabudowań Rudawki, a następnie do tylnej furtki ogrodzenia terenu, na którym znajduje się Baza (3,5 km).

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
Pdf
Zgłoś
nieścisłość